EMDR

July 20, 2017 | Autor: Mehida Bešić | Categoria: Psychotherapy, Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR)
Share Embed


Descrição do Produto

EMDR
Kad osoba doživi jaku psihološku traumu, čini se da dolazi do promjena u ravnoteži u živčanom sustavu, koje su možda uvjetovane promjenama na razini neurotrasmitera ili na razini adrenalina itd. Kao posljedica te promjene u ravnoteži sustav nije u stanju adekvatno funkcionirati i informacija dobivena u trenutku traumatskog događaja zajedno sa slikom, zvukovima, emocijama i fizičkim senzacijama biva sačuvana na neurološkom nivou u svom ometajućem stanju. Na taj način originalni materijal koji je sačuvan u svojoj originalnoj ometajućoj i ekcitatornoj (uzbudujućoj) formi nastavlja biti podraživan s mnogobrojnim vanjskim i unutrašnjim podražajima i postaje vidljiv, kao što smo već naglasili, u različitim formama: noćne more, flashback i ometajuće misli, odnosno tzv. pozitivni simptomi PTSP-a. . Pokreti očima ili drugi podražaji aktiviraju sustav obrade informacija i uspostavlja u njemu ravnotežu. Preko svakog seta pokreta očiju, mi pomičemo ometajuću informaciju s velikom brzinom po adekvatnim neurofiziološkim putevima sve do adekvatnog razrješavanja. Npr. razrješavanje se može desiti kada je ometajuća informacija, prethodno izolirana, stavljena u kontakt s aktualnim adekvatnim informacijama koje osoba ima npr. Nije bila moja krivnja što me otac silovao". Jedna od osnovnih pretpostavki EMDR-a je da se aktiviranje elaboracije traumatskog sjećanja kreće na prirodan način prema adekvatnoj informaciji potrebnoj za njeno razrješavanje. Pokreti očima (ili druge forme naizmjenične stimulacije lijevo/desno: naizmjenično tapšanje/lupkanje po desnoj i lijevoj ruci, zvučni signali u lijevom pa desnom uhu) zajedno sa slikom jedne scene traumatskog događaja, negativnim uvjerenjima vezanim za nju, emocionalnom patnjom i fizičkim senzacijama olakšavaju obradu informacije do njenog razrješavanja. U konačnom prikladnom rješenju, traumatsko iskustvo je iskorišteno na konstruktivan način i integrirano u pozitivnoj kognitivno – emocionalnoj shemi te osobe.
Ili jednostavnije rečeno, prije EMDR-a traumatsko sjećanje - target se manifestira s jednom slikom, s negativnim uvjerenjima, negativnim emocijama i s fizičkim senzacijama u orginalnoj ometajućoj formi u kojoj se dogodilo. Poslije EMDR-a sjećanja se skladište sa slikom koja je manje prijeteća (ometajuća) s pozitivnim uvjerenjima i s adekvatnom emocionalnošću bez ometajućih fizičkih senzacija.




EMDR U TERAPIJI
EMDR u terapiji anksioznosti i raznih blokirajućih stanja - brzo oslobađa od stanja anksioznosti, fobija i strahova (stidljivost i strah od javnosti, javnog nastupa, strah od visine, zubara…) preplavljujućeg osjećaja niže vrijednosti, limitirajućih vjerovanja u sebe i različitih ličnih blokada. EMDR u terapiji seksualnih problema i disfunkcija - tretmani u seksualnim disfunkcijama – prerana ejakulacija, impotencija, nemoguć orgazam, gubitak seksualne želje, nemogućnost uspostavljanja intimnog odnosa. EMDR (kao i bilo koja druga terapija) Vam je potreban ako na samo jedno od sljedećih pitanja odgovorite sa da":
Da li Vam je teško da vjerujete drugima?
Da li Vas privlače ili ste Vi privlačni ljudima koji nisu dobri za Vas?
Da li osjećate krivicu a da ne znate zapravo zašto?
Da li se nalazite u lošoj vezi iz koje ne znate kako da izađete?
Da li ste fizički ili emocionalno bili zlostavljani kao dete?
Da li doživljavate stid, krivicu, hroničan bjes, tugu, konfuziju u mislima, brigu, opsesivne misli, neprijatan osjećaj, promjenu raspoloženja, negativne misli, pesimizam, uznemirenost…?
KO SVE IDE NA TERAPIJU?
Svaki čovjek u toku dana može da osjeti neke od promjena u sebi, a to ne znači da nije normalan i da bi, ako ode kod terapeuta, doživio ličnu sramotu i negodovanje okoline. Psihoterapija je vrlo potrebna u rješavanju svakodnevnih izazovnih situacija kao i prevazilaženju stanja koja nas godinama muče. Strah, stres, anksioznost, utiču na naš svakodnevni život čineći od njega mizeriju, a da mi stanja u kojima se nalazimo, vrlo često i ne osvjestimo. Psihoterapija može da Vam pomogne u prevazilaženju ovih problema. U uslovima sigurnog i podržavajućeg okruženja terapeut radi na vezi duše i tela i pomaže Vam da se oslobodite neželjenih i naučenih obrazaca ponašanja koja Vam ne dozvoljavaju da kvalitetno živite, i blokiraju Vam snagu ličnosti, samoprihvatanje i zadovoljavajuć odnos.
EMDR je sveobuhvatan, integrativan psihoterapeutski pristup. Sadrži elemente mnogih uspešnih, efektnih psihoterapija koje su struktuirane i teorijski potkrepljene za dostizanje maksimalnog efekta u tretmanu. Ovde je uključena psihodinamska, kognitivno-bihejvioralna, interpersonalna, iskustvena, kao i telesna terapija.
EMDR psihoterapija je procesuiranje informacija, nešto kao obrada podataka, njihovo prihvatanje, prepoznavanje i mijenjanje u željenom pravcu kroz osam (teoretskih) faza u rješavanju širokog spektra patologije. Ranija iskustva koja su postavila temelje za današnju patologiju, trenutne situacije koje aktiviraju disfunkcionalno ponašanje, vjerovanja i osjećanja, kao i pozitivno iskustvo potrebno za buduće poboljšanje adaptivnog ponašanja osnovne su faze koje tretira EMDR.
Pristup EMDR odvija se u tri pravca: 1) rad na traumatskim doživljajima iz prošlosti, 2) na aktuelnoj stresnoj situaciji, 3) anticipaciji razrešenja problema u budućnosti. EMDR terapija može trajati od najmanje 1-3 seanse do godinu i više u slučaju kompleksnih problema. Vrsta problema, životne okolnosti i entitet trauma određuje dužinu terapije. EMDR terapija može biti korišćena i u toku rada sa svim kovencionalnim psihoterapijama.


Lihat lebih banyak...

Comentários

Copyright © 2017 DADOSPDF Inc.