Proiect didactic

July 22, 2017 | Autor: Ana Maria | Categoria: Teacher Education
Share Embed


Descrição do Produto



PROIECT DIDACTIC

DATA:9.12.2014
PROPUNĂTOR: PROF. ÎNV: PREŞ. BĂLOSU ANA- MARIA
GRUPA:Mare ,,Îngerașiiˮ
TEMA ANUALĂ:,,Când, cum și de ce se întâmplă?ˮ
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,OBICEIURI ȘI TRADIȚIIˮ
TEMA ZILEI:,,Spiridușii lui Moș Crăciunˮ
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
INFORMATIV: Consolidarea cunoștințelor despre numerația în limitele 1-10;
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;
FORMATIV: Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre;
Consolidarea deprinderii de a despărți cuvinte ȋn silabe.
Dezvoltarea spiritului de observație.
Consolidarea abilităților practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
EDUCATIV: Formarea şi dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale;
Educarea gustului estetic prin armonizarea materialelor oferite.

Obiective de referință

Să efectueze operaţii de grupare, triere cu grupele de obiecte;

Să numere în limitele 1-5 recunoscând grupele cu 1—5 obiecte şi cifrele corespunzătoare;

Să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal;

Să distingă sunetele ce compun cuvintele și să le pronunțe corect;

Să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei lucrări practice;

Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea temei propuse în cadrul activităților practice;

Obiective operaționale
Cognitive și de limbaj
O1: să numească obiectul din imagine:
O2: să despartă în silabe cuvite;
O3: să alcătuiască şirul numeric crescător în limitele 1-5;
O4: să recunoască cifrele în limetele 1-5;
O5: să pună în corespomdenţă cifra cu cantitatea de obiecte;
O6: să numească vecinul mai mare/ mai mic a unui număr (cifră) dat;
O7: să identifice un obiect, utilizând numeralul ordinal într-un şir de 5 elemente;
O8: să recunoască materialele de lucru specifice realizării temei propuse;
Psiho- motorii:
O10: să confecționeze ornamente pentru Crăciun utilizând materialele puse la dispoziție ;
O11: să creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru învățate;
O12: să evalueze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate, acuratețe, grad de finalizare.
Socio-afective:
O13: să manifeste spirit cooperant;

ADP: ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineață cu tema: Povestea lui Moș Crăciun"
Tranziții: "Noi în sanie ne urcăm/ Spre centre ne îndreptăm/ Hai pe centre să lucrăm/ Spiridușii Moșului suntem"

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
Șpiridușii Moșuluiˮ
DȘ: - joc didactic interdisciplinar
DOS: Activitate practică:–confecție prin lipire ornamente pentru Crăciun

SARCINA DIDACTICĂ:
VARIANTA I
Copilul numit de spiriduș, merge la flipchart, numără paşii care trebuie făcuţi de spiriduși până la brad, întoarce bradul şi rezolvă corect sarcina de pe spatele acestuia. În felul acesta spiridușul poate să meargă mai departe până la casa Moșului, unde se va regăsi cu ceilalți spiriduși.

VARIANTA II
Copiii vor închide ochii și la semnalul spiridușului- conducător îi vor deschide și vor descoperi că unul din spiriduș lipsește. Copiii au sarcina de a descoperi ce culoare are și al câtelea (sau ce număr are) spiriduș este s-a ascuns.

COMPLCAREA JOCULUI
În final preșcolarii vor rezolva fișa de lucru ANEXA 1.
REGULI DE JOC :
Copiii trebuie să-şi aştepte rândul până când sunt numiţi de către spiridușul conducător cu ajutorul numărătoarei (1,2,3 să răspundă…); trebuie să rezolve sarcinile de pe spatele brazilor pentru ca cei trei spiriduși să ajungă la casa Moșului.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, numărătoare (1,2,3 să răspundă…), aplauze, încurajări: "Bravo, bravo, ai gâştigat,/ Spiridușul mai departe a plecat", dreptunghiuri de hârtie( pasii spiridușului ), siluete de spiriduși și brazi.

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES
ALFABETIZARE: Povestea ,,Nașterea lui Isus"
O1: Să citească" imaginile reprezentând secvențe ale povestirii;
O2: Să ordoneze imaginile date conform desfășurării acțiunii;
O3: Să integreze în propoziții cuvintele ilustrate;

NISIP ȘI APĂ: ,,Orașul lui Moș Crăciunˮ
O1: Să respecte norme de igienă personală;
O2: Să identifice și să numească materialele puse la dipoziție;
O3: Să folosească materialele puse la dispoziție pentru realizarea temei propuse;
O4: Să coopereze în realizarea temei propuse.

ACTIVITATEA DE GRUP (ALA II): În prag de Crăciun" – secvență
O1: Să recite expresiv rolurile versificate, respectând intonația, pauzele și ritmul acestora ;
O2: Să cânte în cor, cu negativ, respectând ritmul, linia melodică și pauzele aferente melodiilor;
O3: Să trăiască satisfacția interpretării rolurilor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: povestirea, demonstrația, conversația, explicația, exercițiul, interviul, turul galeriei, lucrul în echipă; învățare prin cooperare.
MIJLOACE DIDACTICE: crenguțe de brad, ornamente (îngerași, clopoței, steluțe, fundițe), capsator, beteală, carton colorat, hârtie creponată, lumânări, lipici, panglică, foarfece, stimulente, set de imagini din poveste, fișe de lucru, creioane colorate;

Bibliografie :
MECT,2008,Curriculumul pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani) ;
Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar.





SCENARIUL ACTIVITĂŢII


Întâlnirea de dimineaţă debutează cu Salutul între copii care se va realiza utilizând strategia de învătare prin cooperare Cerc interior – cerc exterior" .Salut copiii şi le împart cartonaşe colorate spunând:"Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit. / În cerc să ne adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm"
Copiii, formează două cercuri concentrice. La semnalul Spre dreapta pornim" copiii se rotesc în cerc , la semnalul Ne oprim" – copiii se opresc iar la semnalul Formează perechi", copiii din cercul interior se întorc cu faţa spre cei din cercul exterior, formează pereche cu cei din faţă, salutându-se şi împărtăşindu-şi de ce aşteaptă Sărbătoarea Crăciunului. Se vor repeta comenzile de două ori dându-le astfel posibilitatea salutării cu mai mulţi.
Prezenta:"Cine nu este prezent astăzi?"O fată va număra băieţii şi un băiat va număra fetele.
După această etapă copiii vor fi direcţionaţi spre locul unde vor completa Calendarul naturii ajutaţi de întrebările: "În ce an suntem?","În ce lună ne aflăm?","În ce anotimp suntem?","În ce zi a săptămânii suntem?", "Cum este vremea astăzi?".
Noutatea zilei constă în prezentarea Poveştii lui Moş Crăciun" şi a unei scrisori prin care Moşul îi roagă pe copii să-l ajute să facă pregătirile pentru seara cea mare, fiind transformati printr-o vrajă Hocus- pocus îngerași măricei,/ Astăzi vă transform în spiriduşii mei!".
La centrul Științe- activitate matematică. Pentru a-l putea ajuta pe Moş Crăciun, copiii îi vor ajuta pe cei trei spriduși ai Moșului să ajungă la casa acestuia rezolvând sarcinile jocului didactic interdisciplinar ,,Spiridușii Moșuluiˮ.
La centrul Artă spiridușii au de realizat diferite ornamente pentru bradul de Crăciun folosind lipiciul, coala colorată, perforatoare cu forme.
La centrul Alfabetizare copiii vor realiza poveste ,,Nașterea Domnuuil Issusˮ folosind imagini.
La centrul Nisip și apă spiridușii au de realizat orașul lui Moș Crăciun folosind crenguțe de brad, siluete din material plastic, mini cărămizi.
Activitatea se încheie cu o secvență din programul artistic În prag de Crăciun".






DEMERSUL DIDACTIC

SECVENȚE DIDACTICE
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE


Metode și
procedee
Mijloace didactice
Forme de evaluare
Metode și instumente
Indicatori
Moment
Organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
-mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare centru.
Întâlnirea de dimineaţă: Povestea lui Moș Crăciun"
Salutul: "Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit. / În cerc să ne adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm"
Prezența: Cine lipsește astazi?"
Calendarul Naturii: "Cum este vremea astăzi?".
Tranzitie: "Noi în sanie ne urcăm/ Spre centre ne îndreptăm/ Hai pe centre să lucrăm/ Șpiridușii Moșului suntem"-joc de mişcare
Strategia de învățare prin cooperare Cerc interior – cerc exterior";metoda : Amestecă , îngheată, formează perechi Conversaţia




Calendarul naturii, catalog,



Captarea
Atenției
Se realizează prin prezentarea Poveştii lui Mos Crăciun" şi a unei scrisori prin care Moşul îi roagă pe copii să-l ajute să facă pregătirile pentru seara cea mare, fiind transformaţi printr-o vrajă Hocus-pocus îngerași măricei,/ Astăzi vă transform în spiriduşii mei!"
Povestirea

Explicaţia






-laptop
-Material PPT
-scrisoare




Evaluare globală


Observația


Manifestă atenție și interes

Anunțarea
Temei

Se prezintă copiilor tema zilei Spiridușii lui Moș Crăciun"
Se anunţă: tema, obiectivele şi modul de desfăşurare a activităţii pe înțelesul copiilor.
Se identifică materialele de la fiecare centru.

Conversația
Explicația


Evaluare globală

Observația chestionare

Dirijearea
Învățării

































Obținerea
Performanței
Copiii urcă în Săniuţa fermecată (Tranziție):
Sus în săniuță acum,
Să-l ajutăm pe Moş Crăciun
Suntem spiriduşi voinicei,
Pricepuţi şi hărnicei"
Centrul Știință
Activitate matematică
,,Spiridușii Moșuluiˮ-joc didactic interdisciplinar
Explicarea și demonstrarea
jocului
Se explică modul de desfăşurare a jocului si regulile acestuia
Copilul numit de spiriduș prin numărătoare, se deplasează la flipchcart, numără paşii spre bradul cel mai apropiat, citește de pe spatele lui sarcina care trebuie rezolvată.
Copiii care nu pot rezolva singuri sarcina vor fi ajutaţi şi încurajaţi de către colegi şi conductor (educatoare- spiriduș).
Executarea jocului de probă
Copilul ales prin numărătoare, vine numără pași făcuți de spiriduș și rezolvă sarcina. Răspunsul este punctat conform explicațiilor anterioare.
Desfăşurarea jocului
Varianta I - se desfăsoară frontal, solicitându-le copiilor să rezolve sarcinile.
Varianta a II-a - se prezintă copiilor cei cinci spiriduși, li se solicită să descopere care spiriduș s-a ascuns (Ce culoare are?\ Al câtelea spiriduș lipseste?)
Complicarea jocului constă în rezolvarea unei fişe de lucru individual prezentată ca anexă.
Se fac aprecieri privind modul de rezolvare a sarcinilor, asupra comportamentului copiilor pe parcursul jocului.
Centrul Alfbetizare:
La acest centru copiii realizează povestirea după imagini ,,Nașterea lui Isusˮ.
Centrul Nisip și apă:
La acest centru, copiii au la dispoziție crenguțe de brad, diferite siluete din material plastic, mini cărămizi pentru a realiza tema ,,Orașul lui Moș Crăciunˮ.

















Conversația
Explicația
Demonstrația
Surpriza
Joc didactic
Lucru individual și în echipă




Exercițiul














Conversația
Explicația
Demonstrația
Lucru în echipă


















Siluete a cinci spriduși,siluete de brazi, număratoarea,





















Fișă de lucru







Imagini din povestea ,,Nașterea lui Isusˮ

Crenguțe de brad, siluete de căsuțe, oameni,
animale, copaci
din material plastic,mini cărămizi

















Evaluare orală


















Evaluare
individuală





Evaluare
orală

















Chestionare

















Analiza produselor activității









Analiza expresivității



Analiza produselor activității


















Intuirea materialelor









Rezolvă corect sarcinile






Rezolvă corect sarcinile




Formulează propoziții
Realizează o poveste urmărind firul logic
al desfășu-
rări acțiunii




Asigurarea
Feed-back-ului
Se realizează prin activitate practică. Copiii realizează la centrul Artă ornamente pentru sărbătoarea Crăciunului. Copiii urcă în Săniuţa fermecată (tranziție):
Sus în săniuță acum,
Să-l ajutăm pe Moş Crăciun
Suntem spiriduşi voinicei,
Pricepuţi şi hărnicei"
și se depalasează la centrul de activitate, intuind materialele, pentru a li se prezenta sarcinile de lucru. La acest centru de interes preșcolarii vor avea ca sarcină şă împodobească brăduţi pentru copiii săraci, prin lipire de siluete (fulgi, îngeri, steluţe, lumânări de diferite culori) dar şi hârtie mototolită (globuleţe), diferite ghirlande din hârtie creponată.





Conversația
Explicația
Demonstrația
Surpriza
Lucru individual și în echipă








Siluete de brăduți
din carton, decupaje în
formă de îngerași, globulețe, lumâanări, lipici,
foarfecă, hârtie
creponată.







Evaluare individuală







Analiza
produselor
activității








Intuiesc materialele
și le folo-
sec corect
Evaluarea
Performanțelor
Lucrările realizate de către copii vor fi expuse într-o mini expoziție.
Aprecierea lucrărilor se va face prin metoda Turul Galeriei.
Explicația

Evaluarea globală
Observația
Manifestă
interes și
satisfacție
Încheiere Activității
În continuare se va face o trecere în revistă a temei zilei, activităţilor pe centre, a produselor activităţilor copiilor.

Conversația

Apreciari globale
Observația
Manifestă
interes și
satisfacție


















Grădinița cu program prelungit
,,Tic Piticˮ- Hîrșova


,,SPIRIDUȘII
LUI MOȘ CRĂCIUNˮ





Prof. Înv. Preșc. Bălosu Ana- Maria

Lihat lebih banyak...

Comentários

Copyright © 2017 DADOSPDF Inc.