proiect didactic științe

June 9, 2017 | Autor: Stancu Gheorghita | Categoria: Creative Writing
Share Embed


Descrição do Produto



PLAN DE LECȚIE
Clasa: a IV-a
Disciplina: Ştiinţe
Unitate de învăţare: CARACTERISTICI ŞI PROPRIETĂŢI ALE CORPURILOR
Titlul lecției: Volumul unui corp solid
Locul de desfățurare: sala de clasă
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
Scopul lecției: dezvoltare a capacităţilor de explorare, experimentare; de învăţare a procesului de analogie cu anticiparea efectului; formare a priceperilor şi deprinderilor de comunicare, cognitive, sociale etc.;
Google Apps folosite


Docs

Google Search

Spreadsheet

YouTube

Presentation

Blogger

Forms

Calendar

Drive

Maps

GMail

Hangouts

Sites

Altele: Drawings
Competențe generale:
Formarea deprinderilor de măsurare a distanţelor
Aplicarea formulelor de calcul pentru determinarea volumului unui paralelipiped şi cub
Competenţe specifice:
Formarea deprinderilor de măsurare a distanţelor
Aplicarea formulelor de calcul pentru determinarea volumului unui paralelipiped şi cub
Să determine volumul unui corp solid (paralelipiped şi cub) pornind de la o ipoteză dată
Să utilizeze instrumente standardizate pentru măsurarea distanţelor
Să opereze cu unităţi de măsură (cm, m)
să completeze rezultatele măsurătorilor în tabele date
să-şi dezvolte abilitatea de a comunica rezultatele măsurătorilor şi a calculelor efectuate
să explice, cu cuvinte proprii, importanţa unor măsurători corecte, aplicabilitatea lor în viaţa cotidiană
OBIECTIVE GENERALE:
1.dezvoltarea capacităţilor de comparare, analiză, sinteză etc.; de învăţare a procesului inductiv;
2. formarea priceperilor de comunicare, cognitive, sociale etc.;
OBIECTIVE SPECIFICE:
1.Să formulează ipoteze (răspunsuri) la întrebări;
2.Să menţioneze volumul, si să reformuleze:pentru lichide,cât şi pentru solide;
3. să definească volumul,reamintindu-şi şi alte proprietăţi caracteristice corpurilor;
4. să exerseze măsurarea măsurarea volumului ,utilizând corpuri solide, identificând instrumentele şi măsură ,
STRATEGII DIDACTICE
conversaţia, explicaţia,investigaţia ştiinţifică, exerciţiul, munca independentă, brainstorming
RESURSELE:
Resurse materiale: fişe de lucru, cutii chibrituri, cutie-paralelipiped, cuburi, riglă gradată, ruletă,calculator, manual,retroproiector, calculator;
Resurse spațiale: sala de clasă
Resurse temporale: 50 de minute

SCENARIUL DIDACTIC

Secvențele didactice
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Timp
1.
Moment
organizatoric
Se salută elevii, organizează clasa;se asigură că elevii vor avea pe bancă cele necesare pentru desfășurarea orei de științe;se creează un climat favorabil desfășurării lecției;se vor va anunța activităţile ce se vor desfăşura pe parcursul orei.
Elevii se vor conforma cerinţelor formulate.
5 min.
2.
Verificarea elevilor
Se vor testa cunoștințele elevilor în legătură cu lecția ce va urma a fi predată pentru a testa nivelul de la care pornește. Verificarea va consta în relatarea cunoştinţelor despre
cunoştinţele anterioare, preconcepţiile/ explicaţiile neştiinţifice, nevoile de cunoaştere cu privire la sarcinile de efectuat ,utilizarea unor instrumente de măsură,prezentându-se suportul de lucru adecvat (Anexa 1- Youtube)
Elevii vor răspunde cerinţelor formulate,
comunică observaţiile
evocă întrebări, aspecte interesante, curiozități, dificultăți legate de temă pe care le-au întâlnit în viața personală.
5 min.
3.
Captarea atenţiei
Se anunţă tema lecţiei noi: Volumul corpurilor solide" Întrebări pentru a canaliza investigarea: Ce sunt corpurile solide? Daţi exemple de corpuri solide! Ce proprietăţi au corpurile solide?
(Anexa 2-Youtube)
Elevii răspund, exemplifică. Reformulează observaţiile din etapa anterioară,propun explicaţii sub forma unor generalizări (inducţii).Elevii notează în caiete titlul lecției.
10 min.
4.
Dirijarea învăţării
1. Alegerea situaţiei inţiale: Volumul reprezintă spaţiul pe care îl ocupă un corp.Elevii sunt solicitaţi să observe că atât cutia de chibrituri cât şi cutia de pantofi sunt corpuri cu aceeaşi formă- paralelipipede şi fiecare au un volum propriu. Au dimensiuni determinabile şi măsurabile.
Se accesează Youtube(Anexa 2) pentru a observa și identifica metode de determinare a volumelor corpurilor.
Se compară forma unei cutii, a unui cub a unui dulap ş.a. şi descoperă , în fiecare caz, existenţa unor laturi cu lungimi diferite - existenţa a două, respectiv, trei dimensiuni; identifică produse pe care ar dori să le realizeze.
Se completează formularele Google Forms (Anexa 3)pentru consolidare și feed back. 2. Formularea întrebărilor: Având la dispoziţie o singură cutie de chibrituri cum putem afla câte cutii încap în cutia mare? Ce ar trebui să măsurăm?"
3. Constituirea ipotezei de lucru : Pornind de la dimensiunile cutiei de chibrituri, Lungime, lăţime şi înălţime putem afla numărul cutiilor mici ce umplu cutia mare, punându-se mai multe straturi!
4. Investigaţia realizată de elevi:
Se măsoară Lungimea unei cutii mici , folosind rigla gradată. Se aranjează rigla paralel cu muchia, marginea pe care o măsuraţi. Se suprapune indicaţia zero a riglei cu începutul muchiei măsurate.Citirea se face perpendicular, de sus în jos, nu lateral, pe muchie şi pe riglă. Se măsoară Lungimea şi lăţimea cutiei; se observă faptul că în cutia mare se pot pune mai multe straturi de cutii mici. Se măsoară lungimea, lăţimea, înălţimea şi se face calculul cutiilor mici care încap pe Lungimea, respectiv lăţimea celei mari.
5. Achiziţia de date şi evaluarea rezultatelor
Se trec rezultatele măsurătorilor în tabelul de date din fişă. Se face calculul VOLUMUL=Lungimex lăţimex înălţime
Învăţătorul precizează faptul că este mai uşor să se facă calculul volumului fiecărui obiect (cutie mare, cutie mică) şi apoi să se facă împărţirea.Alte precizări făcute :
Erorile de măsură sunt acele greşeli" care apar din diverse motive:
- nefolosirea unei unităţi de măsură adecvate
- folosirea incorectă a instrumentului de măsurat
- citirea cu aproximaţie a valorii măsurate
- folosirea unui instrument neetalonat corect
Măsuri luate, propuse de elevi:
-Măsurarea succesivă a aceleiaşi Lungimi
-Pentru a micşora pe cât posibil erorile de citire, se alege un corp cu marginile bine conturate (cub, paralelipiped)
- Înregistrarea corectă în tabel a datelor(Anexa 6)
6.Validarea ipotezei
Determinând dimensiunile cutiei de chibrituri, aflăm volumul acesteia; putem afla numărul cutiilor mici introduse în cutia mare şi totodată volumul cutiei mari
7. Raportarea rezultatelor
Fiecare grupă va prezenta numărul cutiilor mici ce va umple cutia mare, precum şi volumul unei cutii mici şi volumul unei cutii mari!
Întrebare adresată de învăţătoare De ce numărul de cutii din grupa X este mai mare? Elevii vor face presupuneri asupra mărimii cutiilor ,deci asupra volumului lor.
Formulează ipoteze despre corpuri,despre asemănările şi deosebirile dintre acestea, formulează răspunsurile: conform cerinței, le notează pe tablă și caiete.


Compară forma unei cutii, a unui cub a unui dulap ş.a. şi descoperă , în fiecare caz, existenţa unor laturi cu lungimi diferite - existenţa a două, respectiv, trei dimensiuni;
Completează formularele .
Elevii observă că se obţin rezultate diferite; de aceea este necesar să se folosească instrumente de măsură adecvate, pentru a măsura exact lungimea corpurilor
- stabilesc unităţile de măsură pentru lungime şi volum
- stabilesc că instrumentele de măsură se aleg in funcţie de dimensiunile corpurilor
- observă că laturile cubului sunt egale ; cutia paralelipipedică are laturi cu lungimi diferite, măsoară şi înregistrează datele în tabel
-măsoară două din cele trei dimensiuni ale unui cub, la fel şi pentru cutia paralelipipedică, apoi calculează produsul L X l
-măsoară şi a treia dimensiune (înălţimea), apoi calculează volumul V,
-compară volumul cutiei cu volumele cuburilor aflate în aceasta
-completează tabelul;



-fiecare grupă comunică rezultatele,privind rezultatele investigaţiilor , consecinţe ale explicaţiilor găsite.



15 min.
5.
Obţinerea performanţei

Întrebare adresată de învăţătoare De ce numărul de cutii din grupa X este mai mare? Elevii vor face presupuneri asupra mărimii cutiilor ,deci asupra volumului lor.
Activitate pe grupe:
- Determinarea volumului altor corpuri solide, ce au dimensiuni bine determinate şi măsurabile: cub mic, cub mare, catedră, cutie chibrituri, cutie;(Anexa 6).
Întrebare: Cum sunt dimensiunile unui cub? Atât Lungimea, lăţimea cât şi înălţimea au aceeaşi dimensiune!
Se cere elevilor să exemplifice utilizarea volumului în viaţa cotidiană.
- în confecţionarea unor obiecte de mobilier, a jucăriilor (Anexa 4 –Youtube)
Extindere.
Activitate ludică: Construim o jucărie folosind paralelipipede şi- sau cuburi!(Anexa 5–Youtube)
În limba română cuvântul VOLUM are mai multe sensuri?
Mărimea spaţiului ocupat de un corp folosindu-se ca unitate principală metru cub. Acesta este volumul uni cub cu latura de un m (în care încap 1000 de cuburi cu muchia de 1 dm sau un milion de cuburi cu muchia de 1 cm)
Capacitatea vaselor – cantitatea de lichid care încape în acele vase
Forţă- despre sunetele unei voci sau ale unui instrument muzical
Carte- parte a unei lucrări editate în mai multe

Organizaţi în grupuri de lucru, elevii:
-observă corpurile puse la dispoziţie
-realizează experimente,comunică observațiile;
-notează în tabel observaţii legate de experimentele realizate;
-formulează întrebări legate de observaţiile făcute;


-realizează o jucărie cu tema dată, prezintă produsele realizate, expun produsele realizate, evaluează lucrările;

15 min.
6.
Încheierea şi Evaluarea
La final, se vor pune întrebări elevilor despre lecţia învăţată, vor fi apreciați.
Elevii vor răspunde şi vor fi notați.
10 min.
Anexa 1




Anexa 2
Anexa 3


Anexa 4






Anexa 5

Anexa 6
FIŞĂ DE LUCRU(activitate în grup)
MĂSURAREA UNUI CORP SOLID CU FORMĂ REGULATĂ
1.Câte cutii de chibrituri încap într-o cutie de carton?
Găsiţi o metodă să aflaţi răspunsul folosind o singură cutie de chibrituri.
Materiale
cutie de chibrituri cutie riglă

2.Completaţi propoziţia şi apoi încercuiţi relaţia corectă:
Pentru a determina volumul unei cutii, măsor lungimea, lăţimea şi înălţimea, apoi folosesc relaţia:
a)V=Lungime x lăţime x înălţime; b) V= Lungime+lăţime x înălţime; c) V= Lungime+lăţime+înălţime
Completaţi rezultatele măsurătorilor în tabel:

OBIECT
Lungimea
Lăţimea
Înălţimea
Volumul











Câte cutii de chibrituri încap în cutia mare?.........................





Lihat lebih banyak...

Comentários

Copyright © 2017 DADOSPDF Inc.